Boğa Piyasası

Boğa Piyasası
Tarih : 12 Şubat 2023 13:10
1715
Ekonomi ve finans piyasalarında sıklıkla kullanılan ‘boğa piyasası’ ne anlam ifade ediyor?

Boğa piyasası dilimize Bullish Market kelimesinden gelme bir terimdir. Boğa piyasası, Ayı piyasasının tersini ifade etmektedir. Boğa piyasası, o piyasının yükseliş eğiliminde olduğunu ve gelecek süreö ile ilgili iyimser bir süreç olacağını ve yatırımcıların duran pozisyonlarını alış pozisyonuna çevireceği bir dönemdir. Bir inanca göre bu terimin temelinde, boğaların büyük çoğunlukla bir çok şeyi boynuzları ile tutarak aşağıdan yukarıya kaldırdıklarından olduğu tahmin edilmektedir. Boğa piyasasının başlamış olduğunu kabul etmek için ilgili piyasanın son dönemlerdeki en düşük seviyesinden en az % 20 yükselmiş olması beklenir.

Boğa piyasası 3 temel aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama Toplama, ikinci aşama Alım Dalgası ve son oalrak üçüncü aşama Doygunluk olarak kabul edilir.

Toplama Aşaması : Kayıplar yaşamış ve şefki kırılmış bir çok yatırımcı tarafından satışı gerçekleştirilen değeri düşmüş ve ucuzlamış malların büyük yatırımcılar / fırsatçılar tarafından toplanmaya başladığı aşamadır. Henüz belirgin bir yükseliş trendi olmaması genel olarak piyasaya ilginin az olduğu bu dönemde büyük yatırımcıların alımları (toplama) ile piyasa hareketlenmeye başlar.

Alım Dalgası Aşaması: Toplama aşamasından sonraki aşamadır. Piyasadaki iyileşme belirtileri güçlenmiştir ve bu durum bir çok kesim tarafından fark edilmiştir. Büyük yatırımcılara kıyasala daha küçük yatırımcıların da artık alım yapmaya başladığı ve yükselişin arttığı, işlem hacimlerinin büyümeye başladığı aşamadır.

Doygunluk Aşaması: Ciddi bir hacim artışıyla piyasa belirli bir seviyeye yükselere doygunluğa ulaşmıştır. Fiyatların çok yükseldiği ve alıcı pozisyonlarının azaldığı döneme girilmiştir.Bu durum Boğa Piyasasının sonuna doğrı gelindiğini gösterirve kar satışlarının başlaması ile birlikte sert düşüşlerinbaşlamasının beklendiği dönemdir.

Boğa Piyasası için bir örnek vermek gerekirse, yakın zamanda ons altın fiyatı örnek verilebilir. Ons altın fiyatı 2018 yılı Ağustos ayında 1180 dolar seviyesine kadar gerilemişti ve bu dip noktadan sonra kademe kademe 2020 yılı Ağustos ayına 2000 doların kadar yükseliş yaşaması Boğa Piyasası için çok doğru bir örnek olur. Bu zirveden sonra Doygunluk Aşaması’na ulaşan piyasa düşüşe geçer ve Ayı Piyasası devreye girer.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!