Dünyanın en değerli para birimleri

Dünyanın en değerli para birimleri
Tarih : 29 Haziran 2021 19:47
121713
Kuveyt Dinarı'nın listenin başında yer aldığı dünyanın en değerli para birimleri.

Yazımızda 2021 yılı Haziran ayı itibari ile dünyanın en değeli 10 para birimini listeledik.

  1. Kuveyt Dinarı

Yıllardır dünyanın en değerli para birimi olan Kuveyt Dinarı listenin başında yer alıyor. Kuveyt Merkez Bankası tarafından dağıtılan para birimi bugünlerde Kuveyt Dinarı yaklaşık 29 Türk Lirası ve yaklaşık 3.34 Amerikan Doları değer ediyor.

Kuveyt Dinarı’nın neden bu kadar değerli olduğunu merak ediyorsanız linke tıklayarak detaylı ‘Kuveyt Dinarı neden değerli?’ yazımızı okuyabilirsiniz.

  1. Bahreyn Dinarı

Bahreyn’in resmi para birimi ve dünyanın en değerli ikini para birimi Bahreyn Dinarı.Uluslararsı para numarası 48 olan, Bahreyn Dinarı bugün yaklaşı 23 TL ve 2.70 Amerikan Doları’na denk geliyor. Bahreyn Merkez Bankası tarafından basılan para birimi 1965 yılından beri tedavüldedir.

  1. Umman Riyali

Umman’ın resmi para birimi olan Umman Riyali Umman Merkez Bankası tarafından dağıtılmaktadır. Dünya ticaretinde pek yaygın olarak kullanılan bir para birimi değildir.

  1. Ürdün Dinarı

Dünyanün en değerli dördüncü para birimi olan Ürdün Dinarı 1950 yılından itibaren Ürdün’ün resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Ürdün Merkez Bankası tarafından dağıtılan Ürdün Dinarı yaklaşık 12.30 Türk Lirası değere sahiptir.

  1. İngiliz Sterlini

Birleşik Krallık’ın ve dünya ticaretinde en yaygın üçüncü kullanılan İngiliz Sterlini. Orjinal adı Great British Pound olan ve sembolü GBP olan para birimi İngiltere Merkez Bankası tarafından basıtılıp dağıtılmaktadır. İngiltere’nin dünya genelinde uzun yıllar sömürgecilik sayesinde yer edinmesinden dolayı günümüzde halen daha yaygun bir kullanıma sahiptir. İngiliz Sterlini bugün yaklaşık olarak 12.10 Türk Lirası, 1.38 Amerikan Doları ve 1.16 Euro değere sahiptir.

  1. Cayman Adaları Doları

Cayman Adaları’nda kullanılan resmi para birimidir. Genelde dolar simgesi ile nitelendirilen Cayman Doları bölgedeki off shore ve kara para aklama hesaplarından dolayı yüksek bir değeri ve kullanıma sahiptir.

  1. Euro

Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro Avrupa Merkez Bankası tarafından dağıtılmakta ve AB üyesi olan bazı ülkelerin darphanelerinde basılmaktadır. Dünya ticaretinde en çok kullanılan ikinci para birimi Euro’dur. Euro yaklaşık 10.40 TL, 1.18 dolar ve 0.86 İngiliz Sterlini değere sahiptir.

  1. İsviçre Frangı

Frank olarak da bilinen İsviçre Frangı, İsviçre devletinin resmi para birimidir. Para İsviçre’nin ardından Lihtenşyatn devleri tarafından da kullanılmaktadır. Simgesi CHF olan Frank dünyanın en değerli 8. Para birimidir ve dünya ticaretinde en yaygın kullanılan 4. döviz cinsidir. İsviçre Frangı ayrıca Avrupa coğrafyasında kullanımda olan son Frank türüdür. İsviçre Frangı bugün yaklaşık 9.50 Türk Lirası değere sahiptir.

  1. Amerikan Doları

Dünyanın en yaygın kullanılan para birimi olan Amerikan Doları değer konusunda 9. sırada yer alıyor. Son yarım asırı domine etmiş olan Dolar dünyada kullanılan paraların % 61.70’ini oluşturuyor. Borsaların ve dünya ticaretinin ortak para birimi olan Dolar 1914 yılında Amereki Federal Merkez Bankasının kurulmasının ardından basılmıştır. Türkiye ve bir çok ülkenin dış ticaret ihracat ve ithalatında en çok kullanılan para birimidir ve bunun sayesinde Amerika Birleşik Devletleri dolar sayesinde ciddi kazanç elde ediyor. Dolar bu gücü en çok kendi kurmuş oldukları Petrodolar sistemine borçlu. Bugün 1 Amerikan Doları yaklaşık 8.75 Türk Lirası, 0.85 Euro, 0.72 Sterlin ve 0.92 İsviçre Frangı değere sahip.

  1. Kanada Doları

Amerika’nın üst komşusu olan Kanada Doları listemizin son para birimi olarak yer alıyor. Kanada Doları dünya ticaretinde en çok kullanılan 10 para biriminden biri. Kanada Doları 7.05 Türk Lirası, 0.81 Amerikan Doları, 0.68 Euro ve 0.59 Pound’a den değere sahip

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!