En pahalı para birimi

En pahalı para birimi
Tarih : 13 Kasım 2021 18:31
1459
2021 yıl sonuna gelirken Dünyanın en değerli para birimi yeniden Kuveyt Dinarı olmakta iddialı duruyor.

Kuveyt Dinarı 2021 yılı sonuna doğru yanaşırken yine tahtını bırakmıyor ve zirvedeki yerini koruyor.

Bugün itibari ile 1 Amerikan Doları 0.3027 Kuveyt Dinarı değerinde yaklaşık 5 yıldır yatay seyir ediyor. Amerikan Doları ile petroldan dolayı olan bağlılığından dolar Kuveyt Dinarı dünyanın yerel parası rölünde olan dolar karşısında ne çok değer kazanıyor ne de çok değer kaybediyor. Yani yaklaşık bir Kuveyt Dinarı 3.3 Amerikan dolarına denk değer ediyor. Fakat dolar kurunda yaşanan yükselişinde etkisi ile birlikte Kuveyt Dinarı Türk Lirası karşısında çok değer kazanıyor. Kuveyt Dinarı geçtiğimiz hafta yaşamış olduğu yükselişle 33.1466 Türk Lirası değere yükselmiş durumda.

Peki Kuveyt Dinarı neden bu kadar pahalı ve değerli olabiliyor?

Dünyanın en pahalı para birimi olarak ün yapmış bir döviz cinsi. Kuveyt Dinarı’nın bu denli paha olmasının en temel sebebi ise kendi para birimlerine olan talebi arttırmaları. Peki bu arz/talep ilişkisini Kuveyt devleti nasıl yaratıyor?

Kuveyt Dinarı’nın bu kadar pahalı olması, Kuveyt yönetimlerinin stratejik aldığı kararlar ve bazı devletler ile kurduğu özel ilişkilerden kaynaklanıyor. Kuveyt dünyada petrolu Amerikan Doları olarak satmayan tek üretici ülke. Bunu da ABD ile kapalı kapılar arkasında yaptığı ilişkiler sayesinde yapabiliyor.

Kuveyt OPEC ülkeleri arasında en çok petrol üreten ülke ve ABD’nin en büyük petrol sağlayıcılarından biri. Buna ek olarak da ABD’nin en çok askeri üssünün yer aldığı ülkelernden birisi Kuveyt. ABD ile olan bu ticari ve askeri ilişkiler doğrusunda Kuveyt üretmiş olduğu petrolu kendi para birimi üzerinden satıyor. Peki ithalatcı ülkeler bu petrolu satın alabilmek için mecburen Kuveyt Dinarı talep ediyor ve bununla birlikte oluşan arz Kuveyt Dinarı fiyatını çok ciddi bir şekilde yükseltiyor. Kuveyt Dinarı’nın değerini yakından incelersek ABD doları ile çok paralelel bir ilişki içerisindedir. Kuveyt Dinarı’nın bu kadar pahalı olmasının en büyük iki sebebi petrol ve kendilerinin yaratmış oluğu talep sistemidir.

Kuveyt Dinarı neden değerli? Yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı altın fiyatları canlı takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!