Fintech nedir?

Fintech nedir?
Tarih : 21 Ekim 2021 20:02
1219
Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Fintech ne anlama geliyor?

Fintech kelimesi (Financial Technology) yani Finansal Teknoloji kelimelerin kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkıyor. Fintech finansal hizmetlerin iyileştirmek ve daha verimli hale getirmek için teknolojiden faydalanması anlamına gelmektedir.

Günümüz dünyasında teknolojinin çok gelişmiş olması ve erişiminin daha da kolaylaşması ile teknoloji finans sektörünün de içinde yer almaya başladı. Finans kuruluşları ve bazı girişimciler teknolojiyi kullanarak finansal hizmet kalitesinin daha da arttırılabileceğini farketmesi ile Fintech kuruluşları kurulmaya başladı.

Fintech kuruluşları geleneksel finans kuruluşların daha teknolojik versiyonu olarak hizmet veriyor ve geleneksel finans kuruluşlarına karşı çok daha etkili hizmet veriyor. Fintech sektörü 2017 yılında yalnızca 22 milyar dolar seviyesinde yatırım alırken 2021 yılı sona ermeden 100 milyar doların üzerinde yatırım almış durumda. Bazı kesimler tarafından Fintech geleceğin finans kuruluşu olarak kabul görüyor.

Fintech bir çok hizmeti kolaylaştırıyor ve verimliliği arttırıyor. Örneğin geçmiş yıllarda bir banka hesabı açmak için bankaya gitmek ve bir sürü evrak doldurmak gerekiyordu. Fintech sayesinde artık evinizde akıllı telefonuz ile hesap açabiliyor, işlem yapabiliyor ve finans hizmetlerinden çok daha düşük masraflarla işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Teknolojinin hayatımıza son yıllarda hızlı girişi ile birlikte Fintech sektörü de tüm evlere girmeye başlıyor ve ileride finans sektörünün merkezi olması bekleniyor.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!