Petrodolar ne demek?

Petrodolar ne demek?
Tarih : 31 Aralık 2020 16:48
4276
Petro-Dolar, petrol satışlarından elde edilen gelirlerin ve bunun sayesinde doların dünyanın yerel parası olmasını sağlayan sisteme verilen isimdir.

Dünyada ithalatı ve ihracatı en çok yapılan enerji ürünlerinin başını çeken petroldur. Petrolun ticaretinin dolar ile yapılması ise Amerika Birleşik Devletleri’ne çok ciddi bir ekonomik güç sağlıyor. Dolar aslında ABD’nin en büyük ihracat kaynağıdır ve bunu da petrol ile sağlamaktadır. Bu yüzden ABD petrol ile doların ilişkisini koparttırmamaya çalışmaktadır. Dünyada dolar dışında petrol ihracatı yapabilenn tek ülke ise Kuveyt'dir ve bu yüzden Kuveyt Dinarı dünyanın en değerli para birimidir.

Yaşadığımız çağda enerji ve konfora artan talep ile petrol temel bir enerji ihtiyacı durumuna gelmiştir. Bu yüzden üretici ülkeler hariç, bütün ülkeler petrol satın almak zorundadır. Petrol satın almak isteyen ülkeler veya ticari kuruluşlar Petro-Dolar sisteminden dolayı petrolu dolar ile satın almak zorundadır. Bu durum ise alıcıyı bir şekilde dolar bulmak zorunda bırakıyor ve dolara karşı talep artıyor. Bu talep ile dolar dünyanın rezerv parası durumuna geliyor ve Petro-Dolar döngüsünü oluşturuyor. Enerji talebinin artması, petrola ve bunun da etkisiyle dolara olan talebi arttırıyor ve Amerikan Doları’nı gün geçtikçe daha da güçlendiriyor.

Enerji talebi ile dolara artan ilgi ve petrolun dolar ile satılmasını sağlayan sisteme Petro-Dolar denmektedir.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip

Bizi Takip Edin!