Kömür fiyatları tavan yaptı

Kömür fiyatları tavan yaptı
Tarih : 06 Eylül 2022 11:31
66
Enerji krizi talep artması nedeni ile kömür fiyatlarında ciddi yükselişe neden oldu.

Küresel enerji krizinin yaşandığı bu günlerde kömür fiyatları rekor tazeledi. Asya coğrafyasında kömür fiyatları rekor seviyede ulaştı. Rusya-Ukrayna savaşı ile özellikle Avrupa’da patlak veren enerji krizinin, küresel çapa yayılması kömür fiyatlarının zirveye yükselmesine neden oldu.

Enerji krizi ile birlikte kış öncesi hazırlıkların başlaması ile artan talep ve arz konusunda yaşanan bazı aksaklıklar ile Asya piyasasında kömür fiyatları rekor kırdı.

Avusturalya’nın Newcastle limanından yüklenen kömürlerin spot piyasa fiyatı ton başına 463.71 dolara yükselere tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bu yükselişle birlikte Asya kömür fiyatları üç katına yükselmiş oldu.

Ekonomistlere göre bu kış enerji maliyetlerinin küresel bazda ciddi yükselmesi beklenirken, bir çok ülkenin ciddi enerji enflasyonu yaşayacağı tahmin ediliyor.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!