Çin ekonomisinde alarm

Çin ekonomisinde alarm
Tarih : 15 Ağustos 2022 19:27
263
Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin için ekonomik tahminler kötüleşti.

Dünyaca ünlü ekonomistler Çin’den gelen ekonomik verileri zayıf bulması ile bu yıl ki Çin ve küresel büyümenin daha da yavaşlayacağını açıkladı. Açıklama sonrası Brent, Paladyum, Platin, Bakır ve Altın gibi emtia, değerli metallet ve yatırım araçları düşü yaşadı.

Çin gayrimenkul piyasasındaki yavaş seyir, Covid-19 ve enflasyon ile azalan arz sıkıntıları ile Çin ekonomisinin 2022 yılında daha da fazla yavaşlamasını işaret etti.

Çin Devleti’nin açıkladığı Temmuz 2022 verileri ve Çin Merkez Bankası’nın sürpriz bir karar ile Para Politika Faiz’ini düşürmesi ile ekonomistler Çin büyüme rakamlarını aşağı yönde revize etti.

Standar Chartered Bankası kıdemli Çin Ekonomisti Ding Shuang yaptığı açıklamada, yayınlanan veriler doğrultusunda 2022 yılı için % 4.1 bekledikleri Çin büyümesinin aşağı yönlü risklerin artış yaşamasından dolayı bu seviyenin altında gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı. Shuang gibi bir çok dünyaca ünlü bankanın Çin Ekonomistleri ağız birliği yapmış gibi görünerek Çin büyümesinin veriler sonrası düşüş yaşayacağına kesin gözüyle bakıyor. Bazı ekonomistler büyümenin düşüş yaşaması ile istihdam piyasasında da daralma beklediğini açıkladı.

Kapalıçarşı döviz kurları ve canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!