İngiltere Merkez Bankası Başkanı’ndan açıklama

İngiltere Merkez Bankası Başkanı’ndan açıklama
Tarih : 27 Eylül 2022 12:22
83
İngiliz Sterlini’nin son haftalarda ciddi kayıpları sonrası Merkez Bankası Başkanı açıklamalarda bulundu.

Dünyanın en değerli para birimlerinden biri olan İngiliz Sterlini dün 1.0689 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Bu durum İngiliz Sterlini için ilk kez yaşanmıştı. Cuma günü ekonomik verileri ve yeni Başbakan Struss’ın ekonomik açıklamları sonrası deyim yerindeyse tepe taklak olan İngiliz Sterlini dün de düşüş yaşamıştı. Türk Lirası karşısında da ciddi değer kaybı yaşayan ve 19.13 liraya kadar gerileyen Sterlin’i güçlendirmek için İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey dün kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Bailey finansal piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Merkez Bankası Para Politika Kurulu’nun görevine uygun bir şekilde enflasyonu orta vadede % 2 seviyesine çekmek için gerekli şekilde faizi arttırmak da tereddüt etmeyeceklerini açıkladı. Bailey açıklamaları sonrasu dün biraz topalanan Sterlin, bugün de yükseliş yaşıyor.

Bu haberin yazıldığı sırada İngiliz Sterlini / Dolar % 0.90 yükselişle 1.0789 seviyesine yükselirken, Sterlin Türk Lirası karışısında % 0.95 yükseliş yaşıyor ve 19.96 liradan satış işlemi görüyor.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!