Ayı piyasası nedir?

Ayı piyasası nedir?
Tarih : 18 Mayıs 2022 03:30
1861
Tüm finansal ve ekonomi piyasalarında kullanılan ayı piyasası ne anlama geliyor?

Ayı piyasası dilimize Bearish Market kelimesinden gelme bir terimdir. Ayı piyasası genelde piyasaların karamsar dönemlere girdiği zamana verilen addır. Ayı piyasası döneminde o piyasanın uzun bir süre daha düşüş trendinde olması beklenir. Bu düşüş süresi bir haylı uzun sürebilir, ama bu piyasaya ayı piyasası oldu demek için ana trendin uzun bir süre düşüş yaşaması gerekiyor. Ayı piyasasına ayrıca talebin düşük olduğu ve arzın yüksek olduğu dönemlerde, o piyasaya güvenin düşük olduğu zamanlarda denilir. Bu tür ortamlar olduğunda düşüş kaçınılmaz olur ve uzun süreli yaşanan düşüşe küresel piyasalar ayı piyasası olarak adını verir.

Örneğin günümüzde yaklaşık 10 gündür düşüş yaşayan teknoloji hissleri ve kripto para piyasası Ayı Piyasasının tam birer örneğidir. Bu piyasalar günlerdir düşüş yaşıyor, yatırımcılar düşüşün devam edeceğini tahmin ediyor ve bu araçlara güvenmiyor. Böylelikle talepte yaşanan düşüş bu piyasaları olumusu etkiliyor ve düşüşün devam etmesine neden oluyor.

Ayı piyasası dönemi beraberinde bir çok fırsatı da beraberinde yatırımcılara sunuyor. Bu dönemler dipten alım yapmak için uygun fırsatlar yaratıyor ve bilinçli, başarılı ve araştırmacı yatırımcılar bu dönemlerde ciddi kazançlar elde edebiliyor. Yalnız bu dönemli çok riskli ve çok uzun süreli olduğu için yatırımları yaparken bireyler çok dikkatli olmalıdırılar.

Ayı piyasası sona erdiği dönem ve yükselişin başladığı döneme ise ‘Boğa Piyasası’ adı veriliyor. Boğa Piyasasının ne olduğu ile ilgili detaylı bir yazıyı sizlere ilerleyen günlerde paylaşacağız.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!