Amerika’da konut fiyalarındaki yükseliş yavaşladı

Amerika’da konut fiyalarındaki yükseliş yavaşladı
Tarih : 28 Eylül 2022 17:53
80
Amerika Birleşik Devletleri’nde konut fiyatlarındaki artış faizlerden etkilenerek yavaşlama gösterdi.

Amerika’da emlak sektöründe çok önemli bir endeks olan S&P CoreLogic Case-Shiller konut fiyat endeksi 2022 Temmuz ayında % 15.8 artış yaşadı. Yaşanan artış Nisan 2021 ayından itibaren en düşük artış olarak kayıtlara geçti. Haziran ayında fiyat artışı % 18.66 olarak gerçekleşmişti.

Uzman kişiler fiyat artışındaki yavaşlamayı yükselen kredi faizlerine bağladı. Faizlerin ciddi oranda yükselemsi ile, bireyler gayrimenkul yatırımını kısıtlamak durumunda kalıyor ve talep de azaldığı için fiyat yükselişi engellemiş oluyor.

Yüksek konut kredi faizleri düşüşte en etkili olan unsur olarak kayıtlara geçti. Amerika Birleşik Devletleri’nden 30 yıl vadeli mortgage (uzun vadeli konut kredisi) için ortalam faiz oranı 2008 yılından bugüne ilk kez % 6’nın üzerine yükselmiş durumda. 2021 yılında Mortgage faiz oranı % 3.4 civarındaydı.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!