Altın fiyatı rekor tazeledi

Altın fiyatı rekor tazeledi
Tarih : 07 Mart 2024 14:06
220
Ons altın, FED’in faiz oranlarını geriye çekeceğini açıklaması ile rekor tazeledi.

Altın fiyatı Fed'in bu yıl faiz oranlarını düşüreceğine ilişkin göstergelerin körüklediği sert yükselişini sürdürmek için rekor bir zirveye tırmandı.

Külçe altın, önceki altı seansta yaklaşık yüzde 6 artış kaydettikten sonra ons başına 2.161,48 dolara yükseldi. Perşembe günkü artış, 2021'in sonlarından bu yana görülen en uzun günlük artış serisine işaret edecek.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada borçlanma maliyetlerini düşürmeye "bu yılın bir noktasında" başlamanın muhtemelen uygun olacağını söyledi ancak merkez bankasının enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde % 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven istediğini söyledi.

Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğine veya diğer açık katalizörlere ilişkin beklentilerde büyük bir değişiklik olmadığı göz önüne alındığında, altının hızlı yükselişi pek çok yatırımcıyı şaşırttı.

Citigroup önümüzdeki üç ay için altın tahminini ons başına 2.200 dolara yükseltti ve önümüzdeki altı ila 12 ay için tahminini 2.300 dolara yükseltti. Raporda, "özellikle hisse senedi ve kredi piyasasındaki son yükselişler göz önüne alındığında" ikinci çeyrekte altının lehine olabilecek resesyon risklerine dikkat çekildi.

Spot altın saat 12:30 itibarıyla yüzde 0,5 artışla ons başına 2.158,69 dolara yükseldi. Singapur'da. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,1 düşerek beşinci günde de düşüş yaşadı. Gümüş ve platin düşüşte. Paladyum Çarşamba günü yüzde 10'dan fazla artış göstererek ons başına 1.000 dolar eşiğinin üzerine çıktıktan sonra yüzde 1,3 düştü.

Kapalıçarşı döviz kurları ve canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!